Začínáme

Z UO Kelevar Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Život na Kelevaru je obtížný podle toho, jak se k němu postavíme, zde je několik základních bodů:


Desatero

 • Ptejte se, cokoli nevíte, hráči odpoví, centrem dění je městečko Cove a tržnice, zde máte největší šanci na odpověď.
 • Najděte guildu a přátele, tím nejen neleznete lidi, co odpoví na Vaše otázky, ale získáte nové přátele, hra je zábavnější a co více, získáte bonusy guildy.
 • Používejte makra, minimálně na začátku si nastavte alespoň makra interní, jedno zmáčknutí klávesy dokáže udělat několik činnosti.
 • Jakmile se rozkoukáte, vyzkoušejte externí programy, které zmáčknutím jedné klávesy dokáží provést celou sadu činností.
 • Jednotlivá menu je možné otvírat klávesovými kratkami, nejdůležitější je však alt+p - hlavní ikona postavy.
 • Domy si stavte ve městech, o jejich postavení piště page, mimo města lze stavět bez pmoci GM, ale jen ve městech je safe zóna. Klíč od domu mějte v bance a co nejrychleji si pořiďte magic key ring. Po umístění klíče na tento item Vám jej rovněž nikdo nemůže vzít a klidně jej můžete nosit u sebe.
 • Pokud něco nevíte, zkuste projít videa níže.
 • Co nejdříve si pořiďte rzv. nb runu a rune book, tyto věci jsou nb, tj. po smrti vám zůstanou a díky ním velmi pohodlně můžete cestovat. Stejně tak si nechávejte runy k domu v bance i když bydlíte ve městě, vyhnete se nepříjemným návštěvám
 • Nikomu nevěřte, nechoďte do brány, o které nevíte, kam vede, věci nepůjčujte. Svět Ultimy Online je velmi reálný a přináší nebezpečí, stejně jako v reálném světě, není zde jen dobro, ale i zlo a bylo by frustrující naletět některému lapkovi.

Staty

Staty jsou 3: síla - str jako strenght, inteligence - int jako inteligency, pohyblivost - dex jako dexterity. Kdo nemá sílu, nic neunese, nic nevydrží a má málo života, do nemá inteligenci, má málo many a kdo má málo dexterity, je ve všem pomalý a mnoho neujde. Limity jsou součet statů 300, jeden ze statů nesmí činit více jako 115. Hráči obykle používají pro lukostřelce a bojovníky staty 115 STR, 115 DEX a 70 INT, pro kouzlení 115 STR, 115 INT a 70 DEX. Jak staty trénovat? Vytrénovat staty na nejvyšší hodnoty by mělo být Vaším základním a prvním cílem.

 • Používání dovedností, kouzlení bystří mysl, zápasení trénuje sílu atd.
 • Plněním úkolů, které najdete v Cove.
 • Ziskem tzv. statpointů, jednoduše hrajete, bavíte se a zabíjíte monstra a je zde šance, že Vám padne statpoint, který navýší o 1 Vámi vybraný stat.

Dovednosti

Dovednosti jsou alfa a omega UO. Trénink dovedností má 4 cesty:

 • První cesta spočívá v poněkud nudném trénováním dovedností jejich neustálím používáním (tzv. makrováním), jinými slovy pořád sekám dřevo a mám šanci, že se mi zvýší dovednost lumberjacking, u výrobních skillů platí, čímž těžší výrobek, tím větší šance na zvýšení skillu, tuto variantu z důvodu nudnosti a časové náročnosti silně nedoporučujeme, ledaže nemůžete být přímo na UO aktivně a pustíte si některé makro.
 • Kupte si tzv. skillbooky, jakmile máte dost peněz, je vhodné zapřemýšlet do této investice. Knihovníky s knihami lze nalézt z nehráčských měst, především představitelé frakcí Vám rádi uvítají ve svých městech a rádi Vám poradí. Jedna kniha Vám přidá 3% skillu do maximální výše 100.0 reálné hodnoty skillu.
 • Plňte úkoly (questy), k dispozici jsou úkoly prakticky na všechny dovednosti, plněním questů nejen aktivně hrajete a bavíte se (tj. zabijíte monstra, čímž získáváte i bohatství, ale zkoumáte různé krajiny), ale hlavně růst skillů je podstatně rycheljší, protože například bojové skilly zvyšujete současně tím, že bojujete proti příšerám a skilly rostou, ale současně plníte quest, stejně tak u výroby nejen že trenujete vyráběěním, ale ještě konkrétní věcí plníte quest.
 • Sbíráním tzv. skillpointů. Prostě jednoduše hrajte, bavte se a pokud budete mít štěstí, ze zabitého monstra Vám padne skill point, kterým můžete navýši své dovednosti. Jde sice o způsob pomalejší, ale nic Vás nestojí. Zejména nováčkovské dungy pak mají větší množství těchto bodů v pokladech.

Makra

Příklady:

Mining

Nastavení interního makra pro mining (těžení rudy), lumberjacking (těžení dřeva) a další využití závisí na každém z vás :)) Ukážeme si, jak navolíme na klávesu F1 akci LastObject a LastTarget.

1. Stiskněte v Ultime Online ALT+O, otevře se OPTIONS. Cvaknutím na levou dolní záložku se přepněte do Macro Options.

2. Cvakněte na tlačítko ADD, pak do políčka KEY a stiskněte klávesu F1. Všiměte si 3 checkboxu (zaškrtávací políčka) vedle KEY, jsou tam Shift, Alt, Ctrl. Pokud je tam něco zaškrtlé, vyškrtněte to.

3. V políčku Actions vyberte LastObject a v políčku hned pod ním vyberte LastTarget.

4. Stiskněte tlačítko Apply.

5. Postup opakujte i v dalších NOVÝCH nastaveních, pokud si přejete nastavit ještě další interní makra. Samozřejmě, že je nastavíte na jinou klávesu, než je F1 :))

6. Pokud už nechcete dál nic nastavovat, stiskněte OK

7. 2X klik na krumpáč a 1x klik na zem , kde chcete těžit.

8. Pak stačí mačkat F1 a ono to samo těží na tom místě, kde jste naposledy cvakli myší.

9. Pokud to píše hlášku "There is no ore to mining" , znamená to, že na tom místě, kde právě těžíte, už není nic k těžení. Nezbývá, než cvaknout někte vedle, případně si popojít.

Příklad.gif

Obdobně lze místo složitého klikání myší jedním stisknutím spouště třeba i jiné skilly.

Hiding

Hidingo.gif

Anatomy

Anatomyo.gif


Externí programy

Externí programy umožňují elegantně řešit kombinaci činností naráz, aniž byste se uklikali k smrti a aby jste to udělali rychle, když chci například seslat za sebou tři kouzla a pak nasadit štít zmáčknutím jedné klávesy, nebo provést i jiné užitečné kombinace, když například léčím své zranění, mohu si nastavit, že pokud mi životy klesly pod kritickou úroveň, vypiji heal potion a hned se začnu léčit bandážemi. Programů je několik: Razor, Yoko, Phoenix, Assist. Na Kelevaru jsou povoleny všechny externí programy, nesmí se však zneužívat a ovlivňovat chod klienta. Doporučovaným programem je Razor.

Co je to Razor? Podle vývojářů tohoto programu, je Razor ostří, které rozřízne hraní Ultimy Online. Razor byl vytvořen v prostředí .NET, v jazyce C++, pro usnadnění a zkvalitnění hry na free shardech a nabízí hráčům ultimy možnost, jak plně využít jejich potenciál. Snadno a rychle. Razor je tedy asistenční program.

Instalace Razor ke své funkci potřebuje mít nainstalovanou nejnovější verzi .NET framework 2.0 (popř. jinou verzi). Pokud používáte Windows Vista, nebo máte naisntalován Windows XP SP3, měli by jste jej již mít automaticky nainstalován. Pokud ne, můžete jej volně stáhnout ze stránek Microsoftu.

Další věc, co bude ke spuštění Razora třeba, je instalace Ultimy Online, s nainstalovaným Kelevarským Klientem 7.0.35.6. Ten si můžete stáhnout ze stránek Kelevaru a následně jej nahrát do složky, ve které máte nainstalovanou Ultimu Online. (Není nezbytně nutné, aby se klient jmenoval client.exe, ale je vhodné jej takto pojemnovat.

Poslední, co potřebujete, je samotný Razor. Ke hraní na kelevaru potřebujete Razor, verzi latest (1.0.14), a tu si můžete stáhnout opět ze stránek kelevaru. Razor můžete nainstalovat do libovolné složky na disku.

První spuštění Při prvním spuštění se vám zobrazí uvítací obrazovka, stejná jako na obrázku. Pokud vidíte jinou obrazovku, pak jste si nejspíše nainstalovali jinou verzi Razora, a nejspíše se na Kelevar nepřihlásíte.

Soubor:Uvitaci obrazovka